Plokščiasis ar vakuuminis?

Jei domitės saulės kolektoriais, tikriausiai jau žinote apie plokščiuosius ir vakuuminius saulės kolektorius, žemiau pateikiame vakuuminių saulės kolektorių pranašumus prieš plokščiuosius.

  • Parsisiųskite detalią brošiūrą su sistemos specifikacijomis >> čia.

 

  • Vakuumas tarp stiklo sienelių

Ar esate matę termosą? Vakuuminiai saulės kolektoriai pasižymi ypač dideliu efektyvumu: 96 - 98% būtent dėl tokio paties veikimo principo, kaip termosas. Tarp dviejų grūdinto stiklo sluoksnių yra ypač gilus vakuumas, leidžiantis sumažinti šilumos nuostolius iki minimumo.

Svarbu: paveikslėlyje pažymėta "D" zona padengta BO - Boro oksidu, tai kontrolinis sluoksnis, leidžiantis nustatyti ar saulės kolektoriuose nėra prarastas vakuumas. Boro oksidas vakuume turi veidrodinį atspindį, kuomet vakuumas prarandamas, vietoje jo patenka aplinkoje esančių dujų, kurios sureaguoja su boro oksidu ir pastarasis pabąla.

  • Padengimas trimis sluoksniais

Vidinis saulės kolektorių stiklo vamzdis yra padengtas trimis specialiais sluoksniais:

    • pirmasis, matomas sluoksnis yra AlN - Aliuminio nitridas, užgarintas azoto ir argono dujų aplinkoje, šis sluoksnis leidžia sugerti saulės spektrą nuo 0,3 iki 1,3 μm su daugiau nei 95% efektyvumu ir mažiau nei 5% atspindėjimu. Paveikslėlyje pažymėtas "C".
    • antrasis sluoksnis yra Al2O3 - Aliuminio oksido sluoksnis, kuris užtvirtina pirmąjį ir trečiąjį sluoksnius esant aukštoms darbinėms temperatūroms. Paveikslėlyje pažymėtas "B".
    • trečiasis sluoksnis yra Cu - gruno vario sluoksnis, užtikrinantis greitą ir efektyvų šilumos perdavimą nuo stiklo į šiluminį vamzdį. Paveikslėlyje pažymėtas "A".
  • Pasyvus saulės sekimas

Kadangi vakuuminiai saulės kolektoriai yra apvalūs, todėl beveik visą laiką, nuo pat ryto iki vakaro, saulė į kolektorius krinta vienodu, maksimaliu kampu.

Paveikslėlyje, dešinėje, viršutinėje eilutėje matote atvejį, kuomet saulės spinduliai krinta stačiu kampu į plokščiąjį ir vakuuminį saulės kolektorių, abiejų kolektorių efektyvusis plotas yra maksimalus.

Apatinėje eilutėje pateiktas vaizdas ryte ar vakare, kuomet saulės spinduliai krenta smailesniu kampu, šiuo atveju vakuuminių saulės kolektorių efektyvus plotas yra taip pat maksimalus, kadangi jie neužstoja vienas kitam saulės, tačiau plokščiojo kolektoriaus plotas - ne.

  • "Heat Pipe" sistema

Vakuuminio saulės kolektoriaus šerdyje yra uždaras varinis vamzdelis, kuris atlieka šilumos surinkimo ir perdavimo funkciją. Vamzdelio viduje praretinta atmosfera, kurioje yra vandens ir alkoholio mišinys. Vamzdelio viduje šiluma perduodama iš apačios į viršų garavimo būdu, kadangi tokiu būdu šiluma iš apačios į viršų yra pernešama greičiausiai. Esant žemam slėgiui vamzdelio viduje garavimas vyksta prie žemesnių temperatūrų (~30ºC), todėl jau ir prie žemų temperatūrų vakuuminiai kolektoriai veikia efektyviai.

  • Patogi priežiūra

Vakuuminiai "Heat Pipe" saulės kolektoriai patogūs tuom, kad sudužus vienam vakuuminiam vamzdžiui, jį galima tiesiog pakeisti nauju. Naudojant plokščiuosius saulės kolektorius jų pakeitimas reikalauja eilės darbų: atjungti visą sistemą, išpilti dalį skysčio iš sistemos, vėliau sistemą vėl papildyti skysčiu.

 

Akumuliacinė talpa

Saulės kolektorių sukaupta šiluma yra kaupiama akumuliacinėje talpoje. Talpa turi būti pakankamai didelė, kad sukauptų per dieną gautą šilumos kiekį iš saulės kolektorių.

  • Rekomenduojame 300 L talpą

Vidutiniais paskaičiavimais Lietuvoje kiekvienam asmeniui tenka 50 L karšto vandens, tačiau jei norite naudoti saulės kolektorius ir šildymui, o Jūsų šeimoje gyvena 3-5 asmenys, Jums reiktų 300 L talpos. Tokio dydžio talpa nėra inertiška ir sugeba optimaliai akumuliuoti saulės kolektorių šilumą, be to ilgesnį laiką (vasarą) nenaudojant karšto vandens ji atlaikys perteklinę saulės kolektorių šilumą.

  • Šilumokaičių skaičius talpoje

Naudojant saulės kolektorius karšto vandens ruošimui ir šildymui rekomenduojame naudoti dviejų šilumokaičių (gyvatukų) akumuliacines talpas, taip atskirsite geriamo vandens bei šildymo vandens kontūrus.

Juk nenorėtumėte gerti vandens, buvusio Jūsų radiatoriuje, tiesa?

 

Vamzdžiai ir valdiklis

Be pačių saulės kolektorių ir akumuliacinės talpos, vamzdynas ir valdiklis yra kiti svarbiausi elementai saulės kolektorių sistemoje.

  • Nerūdijančio plieno gofruoti vamzdžiai

Savo saulės kolektorių sistemose UAB "Helijas" naudoja tik dvigubus nerūdijančio plieno DN16 gofruotus vamzdžius su 2 cm EDPM izoliacija. Šie vamzdžiai yra patogūs naudoti, lankstūs, lengvi ir patvarūs.

Kodėl būtent tokie vamzdžiai?

Variniai lituojami vamzdžiai yra sunkūs, vidutiniškai sunaudojama 15-20 kg vario vamzdžių pavidalu norint įrengti saulės kolektorių sistemą, o tai papildomi energetiniai ištekliai ir šiluminė inercija - juk šį kiekį vario reikia taip pat sušildyti.

Plastikiniai vamzdžiai visiškai netinka saulės kolektoriams, kadangi stipriau ir ilgiau pašvietus saulei skysčio temperatūra saulės kolektoriuje gali pasiekti ir 120°C, tokia temperatūra išlydys plastikinį vamzdyną, o neaušinami saulės kolektoriai gali perkaisti.

  • Valdiklis

Visą šildymo procesą kontroliuoja saulės kolektorių valdiklis. Norint ne tik ruošti karštą vandenį, bet ir naudoti saulės kolektorius būsto šildymui, valdiklis turi "mokėti" kontroliuoti karšto vandens tėkmę, esamą šildymo sistemą, o svarbiausia - prižiūrėti, kad kolektoriai neperkaistų Jums išvykus į atostogas.

  • Kiti priedai

Papildoma įranga: vožtuvai, kraneliai movos ir kt. turi būti aukštos kokybės, kadangi saulės kolektorių sistemoje cirkuliuoja ne vanduo, o glikolis, kuris yra labai takus - turi savybę prasiskverbti pro mažiausius plyšius.

Jei kitų gamintojų siūlomos dalys yra hermetiškos vandens aplinkoje, tai dar nereiškia, kad jos bus hermetiškos glikolio aplinkoje.